
Forleden, da man mødte ind på ATKI’s Næstved-matrikel, skulle man næsten have haft solbriller på indendørs — det vrimlede nemlig med neon-grøngule refleksdragter, hvilket gav både genskin og genlyd på gangene.
Vores dygtige teknikere (og koordinatorer heraf) – i dette tilfælde primært vores signalteknikere – der udfører vores mange opgaver rundt omkring i landet med installation, drift og vedligehold af ITS-, trafiktælling- og parkeringsløsninger, var nemlig trukket i det skinbarlige arbejdstøj og mødt ind til et par fælles “hands-on” dage i læringens og vidensdelingens tegn.
Efter vi i 2022 fik en dedikeret ATKI-afdeling i Fredericia har vores signal-, service- og tælleteknikere i det fynske og jyske fået ”kortere til arbejde”, hvilket selvfølgelig er dejligt og helt efter hensigten – men det er nu alligevel en gang imellem meget rart lige at mødes ansigt til ansigt på tværs af det store skel vi kalder Storebælt og udveksle erfaringer fra det altafgørende arbejde ”i marken”.
Og helt generelt, men måske i særdeleshed som en del af det udkørende folk, skal man da bestemt heller ikke underkende det sociale element og den menneskelige gevinst ved lige at få mulighed for at gnubbe albuer med en kollega eller to, uanset albuens geografiske tilhørssted 🙂
